Visning: fredag 26/4, lördag 27/4, söndag 28/4 och måndag 29/4
veckoauktion den 29 april 2024
Visning: fredag 26/4, lördag 27/4, söndag 28/4 och måndag 29/4
-
4237 Akvarell
Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Kra..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5280 Akvarell
Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, da..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5277 Akvarell
Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvar..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5268 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1931, bl..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5012 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, man med vattenpi..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:52
-
5088 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Signerade, ora..//
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5065 Akvareller
2 st, Fjärilar, Signerade, 6x6, akvarell, yttermåt..//
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5083 Ampel
Alabaster. Diameter: 40 cm
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5346 Ampel
Alabaster. Diameter: 45 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4037 Appliquer
3 st, rokokostil, mässing. Diameter: 25 cm, höjd: ..//
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4311 Arbetsbord
med Perstorpsskiva, 2 st lådor. Bredd: 142 cm. Dju..//
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5429 Armband
18k guld, med berlock. Vikt: 12g ca
Såld: 6.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5430 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 19g brutto
Såld: 6.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5220 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 7,6 g
Såld: 3.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5225 Armband
18k guld. Vikt: 39 gr
Såld: 19.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4020 Armring
Elis Kauppi (1921-2004), Sterlingsilver, kristall,..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:44 -
5185 Ã…rsur
höjd: 30 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5321 Ã…rsur
kundo, kupa av glas. Höjd: 29 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5258 Ã…rsur
mässing, med glaskupa. Höjd: 25 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5063 Bankett
omkring 1900, bemålad. Längd: 65 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5033 Bestick
16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt:..//
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5035 Bestick
silver, diverse, 17 delar. Längd: 10,5-19,5, vikt:..//
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5128 Bestickuppsätt..
30 delar, stål
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4098 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. "Fröken Anna". Sig..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:31 -
4097 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4096 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:24 -
5074 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kustvy. Signerad, blandtek..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:13 -
5090 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kvinna, ej signerad. Bland..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5093 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Studie. Signerad, daterad ..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:35 -
5157 Blandteknik
R Broms. Signerad, daterad Verbier 1979. Blandtekn..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:33 -
5272 Blandteknik
Tuka Jadhav. Signerad, blandteknik, daterad 92. Bl..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4105 Blandteknik / ..
5 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5098 Blyerts
Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bildmått: 54x..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5092 Bokverk
6 band, "Tusen och en natt", Malmö 1941,26x20 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4203 Bonader
2 st, Textil, 30x40 ca
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:26 -
5392 Bonsaiträd
persikor, sten. Höjd: 47 cm
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4038 Bord
1900-tal, uppfällbart lock. Bredd: 78 cm, djup: 52..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5115 Bord
Trä, med elefanter. Höjd: 65cm, diameter: 45cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4023 Bordslampa
Per Sundstedt, "Mars", Ateljé Lyktan Åhus. Höjd: 5..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5028 Bordslampa
Porslin. Höjd: 49 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5399 Bordslampfot
Onyx. Höjd: 37 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:36 -
5210 Bordslampfot
Zink, Kvinna. Höjd: 53 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5204 Bordslampfötter
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, gla..//
Såld: 2.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5200 Bordslampfötter
Ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 46 cm
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5252 Bordslampor
ett par, Keramik. Höjd: 58 cm
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5410 Bordslampor
Ett par, nutida, dekor med drakar. Höjd: 60 cm
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5113 Bordslampor
Ett par. Höjd: 77cm
Såld: 3.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
3367 Brosch
Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Lejon. Längd: 3,..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:16 -
5400 Buljongkoppar
med fat, 8 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5236 Burk
Gjutjärn, märkt 1788. Höjd: 15 cm, diameter: 14 cm
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:59 -
5170 Byrå
5-lådig. Bredd: 82 cm, djup: 46 cm, höjd: 10 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5105 Byrå
Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 ..//
Såld: 2.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5127 Champagneglas
6 st. Höjd: 28cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5032 Coasters
6 st, silver, 1945, diameter, 8. Vikt: 260 gr
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5276 Collage
Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 7..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5285 Dagbädd
Kenneth Bergenblad (f. 1954), Sverige. Soffa, "Jun..//
Såld: 3.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5347 Dagbädd
nutida. Längd: 200 cm
Såld: 3.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5194 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm, höjd: 21 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 19:55 -
5129 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5085 Dolkar
+ yxa, 3 delar, metall / trä. Längd: 40-80 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5034 Druvsax
silver, Georg Jensen. Längd: 14 cm. Vikt: 55 gr br..//
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5332 Eldslagningssten
Neolitisk. Längd: 9 cm
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5180 Emmafåtölj
Plysch
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:47
-
4340 Emmafåtöljer
Ett par, röda
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4330 Etagebord
1880-tal, mahogny. Bredd: 60 cm. Djup: 43 cm, höjd..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5051 Etsning
Hans Verduijn (f. 1946), Sverige. Signerad, fågel,..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5091 Etsning
Oidentifierad konstnär. Fågel, kolorerad. Bildmått..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5205 Etsningar
2 st, Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Signerade..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:36 -
5054 Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:29
-
5294 Etsningar
5 st + 1 st färglitografi, Lennart Glemme (f. 1927..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5341 Etsningar
6 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4271 Etsningar
7 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Yttermåt..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5358 Etuier
2 st, silver, Axel Holm, Danmark. Längd: 6,5-7,5, ..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4157 Fällbord
Intarsia. Diameter: 53 cm, höjd: 74 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5300 Färgetsning
Jorgo Krallis (f. 1937), "Team-Tram", Monogramsign..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4270 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Sig..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5380 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2019 Färglitografi
Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numre..//
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5208 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5425 Färglitografi
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård, "Juni". ..//
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5212 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, EA upp..//
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2077 Färglitografi
Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, nu..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 19:45 -
5371 Färglitografi
Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrer..//
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5390 Färglitografi
Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numr..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2016 Färglitografi
Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Röd mjölk". Signera..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4180 Färglitografi
Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Signerad, numrer..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4236 Färglitografi
Karl Granquist (1921-1994), Finland. "Dimanche". S..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:12
-
5391 Färglitografi
Karl Korab. Signerad, numrerad 123/200. Färglitogr..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:51 -
5361 Färglitografi
Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrera..//
Såld: 3.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5375 Färglitografi
Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrera..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2070 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Diptyk. Signerad..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5373 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5369 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2069 Färglitografi
Max Book (f. 1953), Ryttare. Signerad, numrerad EA..//
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2030 Färglitografi
Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Stilleben. Sign..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4093 Färglitografi
Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Hus. Signerad,..//
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2045 Färglitografi
Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numre..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2051 Färglitografi
Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4234 Färglitografi
Pontus Carle (f. 1955), Sverige. Signerad, numrera..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5055 Färglitografi
Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad,..//
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2017 Färglitografi
Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad,..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5175 Färglitografi
Rikard Mortensen. Signerad, numrerad 53/75, datera..//
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5440 Färglitografi
Rolf Steinberg. Signerad, numrerad 43/70, daterad ..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5383 Färglitografi
Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad,..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5311 Färglitografi
Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, f..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
2031 Färglitografi
Théo Tobiasse (f. 1927), "Le prince de l'exil". Si..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5174 Färglitografi
Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numre..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5418 Fat
2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: ..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5045 Fat
Kina. Diameter: 15 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5372 Fat
rostfritt, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Cu..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5181 Fåtölj
1800-tal
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5133 Fåtölj
Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Li..//
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4424 Figuriner
2 st, Blanc de chine. Höjd: 11-13 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5043 Fiskassietter
+ låda, 5 + 1 delar, glas & plast, bland annat Plo..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4067 Flakonger
2 st, klarglas med brodyr, samt flerfärgat glas, b..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:29 -
5417 Fotoramar
3 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 19-20 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5187 Fotoramar
6 st, trä och metall, 17-25 cm
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5087 Fruktfat
Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5152 Fruktknivar
6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1934. Län..//
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5230 Garderobsskåp
Ek, Jugend. Bredd: 71 cm, djup: 49 cm, höjd: 185 c..//
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5330 Glasservis
24 delar, slipad dekor, färgade kupor, 6 vinglas, ..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5053 Glöggservis
7 delar, Gefle. Diameter: 29 cm. Höjd: 21 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5096 Golvlampa
1930- / 1950-tal. Höjd: 160cm, mässing
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5026 Golvlampa
trä, Guldfärgad. Höjd: 146 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4155 Golvlampor
ett par, Lilux, Hans Eichenberger, Krom, höj/sänkb..//
Såld: 1.700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5428 Golvvas
Tilgman Keramik, Marian Zawadzki (1912-1978), Sver..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5293 Gouache
Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Signer..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5020 Gräddkanna
silver, Empire, Fryberg, invändigt förgylld. Höjd:..//
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5163 Grafiskt blad
Efter Alfred Herbert, Fishing. Bildmått: 32x70 cm,..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 19:08
-
5378 Grafiskt blad
efter Pablo Picasso, fredsduva. Bildmått: 26x36 cm..//
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2075 Grafiskt blad
Pablo Picasso (efter). "Toros Toreros", Cercle D a..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4070 Grafiskt blad
Ricky Tillblad, martall. Signerad, gicléetryck, nu..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5219 Halsband
+ hänge, silver, Torun Bülow-Hübe (1927-2004), Sve..//
Såld: 9.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5002 Halsband
14K guld, med stenar. Längd. Längd: 50 cm. Vikt: 7..//
Såld: 2.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5435 Halsband med h..
18k guld. Längd: 40 cm, vikt: 5,3g
Såld: 1.700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5432 Halsband med k..
2 st. Höjd: 2-4 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:51 -
5221 Halskedja
18k guld. Längd: 50 cm, vikt: 13,2g ca
Såld: 6.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5404 Handväskor
4 st, i tygfodral, DKNY
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5198 Hänkelvas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans med dek..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5215 Herrarmbandsur
18k guld, Certina, läderarmband
Såld: 4.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5366 Hylla
Kajsa och Nils Strinning, "String", 3 hyllplan, gr..//
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5195 Ikon
1900-tal, 26x22 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5024 Jardiniere
Glas / nysilver. Längd: 27 cm, höjd: 21 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5176 Jardiniere
Porslin/metall. Längd: 35 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5403 Kaffeservis
30 delar. "Classic Rose", "Björnbär", Rosenthal. 1..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:52 -
4106 Kaffeservis
47 delar, Hackefors, Vinranka
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5301 Kakelugnsskåp
rak modell, bemålat trä med lyckor och detaljer i ..//
Såld: 13.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5137 Kakfat
+ tallrikar, 12 delar. Diameter: 21 ca
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5324 Kandelaber
Nysilver, rokokostil. Höjd: 42 ca
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5139 Kanna
+ glas, 6 + 1 delar, konstglas. Höjd: 11-29 cm
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4348 Kanna
Asien, sten. Längd: 12 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:17 -
5036 Kanna
silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm, vikt: 480 gr b..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:49
-
5193 Kannor
3 st, Gense / Bernadotte, Rostfritt
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5323 Karaffer
2 delar, Achille Castiglioni, Vinäger- och oljekar..//
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5260 Kärl
Lergods, 4 st. Höjd: 11-17 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5058 Karmstol
Gustaviansk stil, bemålad
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5310 Karmstolar
2 st, Rokokostil
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5362 Karmstolar
Ett par, IKEA, rotting
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5240 Kista
1700-/1800-tal. Bredd: 67 cm. Djup: 49 cm, höjd: 3..//
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5223 Klackring
18k guld. Vikt: 7,3 gr brutto
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5243 Klaffbprd
England, mahogny, Queen Anne-stil, 1800-tal. Bredd..//
Såld: 2.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4124 Klockor
19 st, i 2 askar
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5411 Koffert
Unikabox. Längd: 95 cm, djup: 55 cm, höjd: 57 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5042 Konstglas
6 delar. Höjd: 7-25 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4017 Koppar med fat
Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemon. Ara..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5393 Kopparpannor
delvis med mässinghandtag, 4 st, Jeco, Diameter: 1..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2103 Kopparstick
Abraham Bloteling (1640-1690) efter Bartholomeus v..//
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5103 Kopparstick
Stockholm, yttermått inklusive ram: 38x90cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5144 Kryddburkar
8 st, Import. Höjd: 11-19 cm
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5068 Kungörelser mm
14 st, Karl XII, Stora nordiska kriget, Daterade 1..//
Såld: 4.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5047 Kuriosa
3 delar, Sybaron, dosa & ringklocka, modell äldre...//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5134 Lampbord
Ett par, Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 45..//
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5344 Lampbord
ett par. Höjd: 74 cm, diameter: 50 cm
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5162 Lampbord
med skåpdel, nutida, diameter: 46. Höjd: 70 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4342 Lampbord
sengustaviansk stil, mahogny. Diameter: 57 cm. Höj..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5102 Lampetter
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pend..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5318 Litografi
2 st. Oidentifierad Konstnär, Komposition, Signera..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5269 Litografi
Cecilia Friesedahk. Signerad, numrerad 3/310, date..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4033 Litografi
Oscar Andersson. Hästar. Signerad, daterad 1968,38..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:00
-
5073 Litografi
Spanien, "La puerta del Sol". Bildmått: 25x35 cm, ..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5076 Litografier
6 st, kolorerade. Bildmått: 9x6, yttermått inklusi..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
2068 Litografisk af..
Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Grand Palais..//
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
3188 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 60 cm
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4149 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 60 cm
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5228 Ljuskrona
Gustaviansk stil. Höjd: 70 ca
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5350 Ljuskrona
höjd: 40 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5119 Ljuskrona
Med prismor. Höjd: 60cm
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5354 Ljuskrona
Prismor. Diameter: 62 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
3253 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 50 cm ca
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:49 -
5111 Ljuslykta
Ett par, Georg Jensen. Diameter: 8 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5381 Ljusstakar
2 par, mässing. Höjd: 12-15 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5214 Ljusstakar
Ett par, 1800-tal, Skultuna bruk. Diameter: 11 cm
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5209 Ljusstakar
Ett par, mässing, för 3 ljus vardera. Höjd: 27 cm
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4325 Ljusstakar
ett par, mässing, Lars Holmström (1894-1959), Sver..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5021 Ljusstakar
Ett par, nysilver, kolonnformade skaft. Höjd: 15,5 cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5126 Ljusstakar
Ett par, Orrefors. Graverade, Höjd: 20cm
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 20:25 -
5213 Ljusstakar
Ett par, silver, 1857, fylld fot. Höjd: 22,5 cm. V..//
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5001 Ljusstakar
Ett par, silver, MGAB, 1970. Höjd: 17 cm, bruttovi..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5106 Ljusstakar
Ett par, Torshammars bruk, mässing och trä. Höjd: ..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5145 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten..//
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5188 Ljusstake
mässing. Höjd: 34 längd: 37 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5319 Lockurnor
Ett par, Kina. Höjd: 27 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5421 Lodur
höjd: 110 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5154 Mask
Elfenbenskusten, Senoufo, Waniogo. Höjd: 65 cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4318 Mat / kaffeser..
72 delar, Rosenthal, Vienna
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5172 Matbord
Teak. Diameter: 110 cm. Höjd: 73 cm
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5395 Matsalsgrupp
England, mahogny, 7 delar, bord + 6 stolar. Längd:..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5168 Matsalsgrupp
Gustaviansk stil, 5 delar, mahogny, 2 st iläggsski..//
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5397 Matsalsskåp
mahogny. Bredd: 96 cm, djup: 46 cm, höjd: 173 cm, ..//
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5242 Matservisdelar
ca 55 delar, Hutschenreuther Hohenberg, 12 mattall..//
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5401 Matservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 28 delar
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4364 Matta
Annapuna, 171x232 cm
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5336 Matta
Axeco, "Fader kung", 170x230 cm
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5282 Matta
Chi chi, Shirvan, 112x175 cm
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5419 Matta
Figural, 97x142 cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4365 Matta
Kina, 91x52 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5107 Matta
orientalisk
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5283 Matta
orientalisk, 100x118 cm
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4291 Matta
orientalisk, 126x209 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:04 -
5359 Matta
orientalisk, 20x163 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4247 Matta
orientalisk, 54x54 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5340 Matta
Orientalisk, Afghan, 60x233 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5339 Matta
Orientalisk, Afghan, 60x240 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5131 Matta
Orientalisk, Galleri
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4249 Matta
orientalisk, Galleri, 82x300 cm
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5338 Matta
Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x296 cm
Såld: 3.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5335 Matta
Orientalisk, Kelim, Arghan, 196x292 cm
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4254 Matta
orientalisk, Nahavand, 157x254 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5327 Matta
Orientalisk, Ziglar, Ariana, 174x240 cm
Såld: 12.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5069 Matta
Röllakan, Handvävd, ull, märkt CF, 140x203
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5040 Miniatyrbyrå
omkring 1900. Bredd: 19 cm, djup: 8 cm, höjd: 18 cm
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5412 Möbelbeslag
diverse
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5328 Nattljusstakar
Ett par, omkring 1900, Nysilver. Längd: 15 cm, höj..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4165 Nattygsbord
Ett par, Sven Engström & Gunnar Myrstrand, Bodafor..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Såld: 3.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5079 Oljemålning
Bengt Johansson (f. 1941), Sverige. "Höstsol", mon..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5030 Oljemålning
Boysons, Signerad, tupp, 38x21 cm, yttermått inklu..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5290 Oljemålning
Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad, datera..//
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
9043 Oljemålning
Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Fiskeläge. Signer..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5291 Oljemålning
Erik Rudestad (1899-1977), Sverige. Signerad, date..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5292 Oljemålning
Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Signer..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:42 -
4183 Oljemålning
Fritiof Strandberg (1906-1988), Sverige. Signerad,..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4100 Oljemålning
H J Topman, Man i turban, signerad. Olja på duk, 5..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:42 -
5275 Oljemålning
Holger Gardelius (1908-1972), "Nature morte II", 1..//
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5206 Oljemålning
Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, stille..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5255 Oljemålning
K. Bagniewska. Signerad, daterad -1989, promenad p..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4238 Oljemålning
Kjell Janne Wiborgh (1905-1975), Sverige. "Skånsk ..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5071 Oljemålning
Leopold Fare (1926-1996), "Stilleben med rött skyn..//
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5101 Oljemålning
Magnus Creutz (1909-1989), Sverige. Signerad. Olja..//
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4159 Oljemålning
Martin Emond (1895-1965), Sverige. Signerad, 51x65..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5004 Oljemålning
Martin Emond (1895-1965), Sverige. Signerad, Saxof..//
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5416 Oljemålning
Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Signerad, dat..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5005 Oljemålning
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Monogramsig..//
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5278 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Dragoner. Olj..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4410 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Marin. O..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5377 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Påskrift Till minne af C. ..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:22 -
5295 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Polström, Högalid..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:20
-
5094 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad R Cavaller, madon..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5089 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4079 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad - 16, hu..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5015 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, oramad..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:39 -
5379 Oljemålning
R Kainzl, Signerad, tidningsläsare. Olja på pannå,..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4050 Oljemålning
Ragnar Engström (1905-1992), Sverige. Rosor. Signe..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4051 Oljemålning
Ragnar Engström (1905-1992), Sverige. Vårvinter vi..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:13 -
5075 Oljemålning
Roberim, Tunisien. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5274 Oljemålning
S Prisner, Signerad, Bröllop, dyk, yttermått inklu..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5072 Oljemålning
Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Kust. Signerad,..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5080 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap med fig..//
Såld: 1.700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5433 Örhängen
+ ringar & brosch, 4 delar, silver. Höjd: 4,5 cm, ..//
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5434 Örhängen
2 par + 2 st, 18k guld, bland annat pärlor. Vikt: ..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5120 Pall
Gustaviansk stil. Höjd: 50cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5226 Pärlcollier
2 st, med silverlås. Längd: 46-52 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5413 Parti bijouter..
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5186 Parti koppar
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:19 -
5267 Parti kuriosa
7 del
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4078 Parti linne
5 st, duk med hålbroderi 160x 310,4 st servetter/d..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5439 Parti linnedukar
+ vepor, bland annat knypplat, olika storlekar & m..//
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5438 Parti linneduk..
olika storlekar & mönster
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5048 Parti silver
11 delar, diverse. Vikt: 420g ca
Såld: 2.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5261 Parti silver
5 delar. Vikt: 350 gr
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5315 Penselvas
Kina, porslin. Höjd: 28 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5114 Piedestal
Gjutjärn. Höjd: 70cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5121 Piedestal
Gustaviansk stil. Höjd: 100cm
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5148 Piedestal
omkring 1900, furu. Diameter: 33. Höjd: 72 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5368 Piedestal
trä. Höjd: 95 cm
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5183 Pinnstolar
ett par
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5031 Pipskåp
+ utensilier, (pipor mm)
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5325 Prispokal
nysilver, Jugend, 1911. Höjd: 40 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:08 -
5084 Reliefplatta
metall, Susanna i badet, 11x16 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5224 Ring
18k guld, med pärla. Vikt: 7,2 gr brutto
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5436 Ring
18k guld, med stenar. Vikt: 2,2g brutto
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5437 Ring
18k guld, saknar stenar. Vikt: 3,7g
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5216 Ring
18k guld, vitguld, 0. 24ctm. Vikt: 6,5g ca
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5217 Ring
18k guld, vitguld, o. 48c. Vikt: 3,5g ca
Såld: 4.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5135 Ring
20k. Vikt: 3,3g ca
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5222 Ringar
3 st, 18k guld, 11. 7 gr ca
Såld: 5.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5235 Rottingfåtöljer
4 st
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5227 Ryamatta
Leena-Kaisa Halme, Kehrä (Trissan), Finland, 110x1..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4368 Sablar
2 st, 1900-tal, en med balja och mässing/trähandta..//
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5253 Samekniv
Sign EP. Längd: 29 cm
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5254 Sameknivar
2 st. Längd: 23-28 ca
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5257 Sameknivar
3 st. Längd: 10-14 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5184 Scarf
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige.
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5248 Schatull
mahogny. Längd: 76 cm. Djup: 45 cm, höjd: 48 cm
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5097 Serveringsvagn
rotting och glas. Längd: 60 cm. Djup: 41 cm, höjd:..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4141 Servisdelar
13+ 9 delar, Rörstrand, Japan. Diameter: 18-21 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5398 Servisdelar
Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rö..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5406 Sidobord
hyllplan i rotting, toppskiva i marmor. Bredd: 83 ..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4135 Skål
+ tedosa med lock, Meissen/Fürstenberg. Längd: 11 ..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:00 -
4350 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5262 Skål
på fot, silver, 1911. Höjd: 26 cm, vikt: 450 gr ca
Såld: 2.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5027 Skål med lock
Kina, dekor i underglasyrblått. Diameter: 16,5 cm,..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5070 Skål på kolonner
CG Hallberg, omkring 1900, nysilver, glasinsats, d..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5197 Skålar
Keramik, 4 delar, Ursula Schneider. Diameter: 15 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5160 Skåp
1960-tal, inredning med hyllor & lådor. Bredd: 92 ..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5431 Skedar
+ kaffeskedar, 18 delar, silver. Längd: 11-18, vik..//
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5364 Skolplanscher
12 st, 1946,41x58 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5234 Skrin
Allmoge. Längd: 50 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5238 Skrin
på underrede. Längd: 38 cm. Djup: 30 cm, höjd: 58 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5153 Skrivbord
+ hurts, 2 delar, furu. Bredd: 95 + 43, djup: 58 c..//
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5159 Skrivbord
Gustaviansk stil, omarbetat, bemålat. Bredd: 130 c..//
Såld: 1.700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4003 Skrivbordslampa
Louis Poulsen, "IT". Ställbar stomme av lackerad m..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 20:40 -
5037 Skulptur
+ kartusch, metall och trä. Höjd: 13-16 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5142 Skulptur
Ã…sa Ardin Kedja (f. 1939), Sverige. Kalksten, Gotl..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4086 Skulptur
Byst i marmor, två flickor. Bredd: 30 cm, höjd: 34 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 20:04 -
5191 Skulptur
Emil Näsvall (1908-1965), Sverige. Flickhuvud. Sig..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5022 Skulptur
Fågel, stengods. Längd: 10 cm. Höjd: 7 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5192 Skulptur
Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Brons, RÃ¥djur, ..//
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5273 Skulptur
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Les deux arb..//
Såld: 1.900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4404 Skulptur
Kachina Doll, bemålad trä med fjädrar, "Eagle". Si..//
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5266 Skulptur
Lergods. Höjd: 34 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4286 Skulptur
Marmor, tvådelad. Höjd: 24 cm inkl sockel
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4208 Skulptur
Tjur, mässing. Längd: 20 cm
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5140 Skulptur
Victoriansk, man på häst, 36x25 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5386 Skulpturer
2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverig..//
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4346 Skulpturer
2 st, Paul Hoff respektive Boris Stojkoff. Gustavs..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5263 Skulpturer
4 st, Afrikana. Höjd: 18-22 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5125 Skulpturer
5 delar, Afrika. Höjd: 5-26cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:11
-
5100 Skylt
längd: 110cm
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5169 Slagbord
delvis bemålat. Bredd: 42 + 2x60, djup: 77 cm, höj..//
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5420 Slaglåsgevär
längd: 145 cm
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5052 Smörbytta
Matti & Maija, Finland, Porslin. Höjd: 17,5 cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4338 Soffa
Howardmodell, två sits. Längd: 205 ca
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5286 Soffa
längd: 160 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4337 Soffbord
bredd: 160 cm. Djup: 90 cm, höjd: 60 cm
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5415 Soffbord
Butlers tray. Bredd: 120 cm, djup: 88 cm, höjd: 54 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5348 Soffbord
glas och metall. Bredd: 152 cm, djup: 85 cm, höjd:..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5158 Soffbord
mahogny. Bredd: 130 cm, djup: 70 cm, höjd: 52 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:45 -
5306 Soffbord
med stenskiva. Diameter: 80 cm. Höjd: 46 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4154 Soffbord
med utdragsskivor, Aristokrat, Bra Bohag, Tingströ..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5388 Spegel
Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm
Såld: 450 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5165 Spegel
rokokostil, 48x39 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5017 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5019 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5196 Spegelplatåer
3 st, Genombruten mässingskant, tassfötter. Diamet..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4219 Spel
3 delar, Teak, Danmark
Såld: 1.300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
3050 Ställning
för tillverkning av spetteka, 1800-tal. Längd: 90 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5270 Starkvinsglas
11 st. Höjd: 11 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5365 Stolar
4 st
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4185 Stolar
4 st, Karl Johanstil, björk
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:51
-
3420 Stolar
4 st, Sengustavianska, provinsarbete, kompletterade
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:01 -
5244 Stolar
5 st, England, 1800-tal
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4167 Stolar
5+ 2 st, 1800-tal
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:01
-
3198 Stolar
6 st, David Rosén, fast stoppad klädd sits och ryg..//
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 19:50 -
5060 Stolar
Ett par, 1800-tal, Gustaviansk stil
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5059 Stolar
Ett par, Gustaviansk stil
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 18:56
-
4084 Stolar
ett par, Sengustavianska provinsarbeten. Genombrut..//
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4005 Ströare
3 st, Gucci, Metall. Höjd: 4,5-7,5
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 20:43 -
5264 Ströare
3 st, silver, England. Höjd: 7-8 cm. Vikt: 9,7 g
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5329 Supkoppar
+ servettringar, 6 + 2 delar, Silver (800), Tyskla..//
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5343 Svärd
Arabiskt. Längd: 89 cm
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5061 Taburett
Karl johan. Längd: 47 cm
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5405 Takarmatur
1930-tal, funkis, trä, 4 ljusarmar i krom, kupor i..//
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4035 Takarmatur
9 ljusarmar, mässing. Diameter: 60 cm. Höjd: 80 cm..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5233 Takarmatur
Funkis. Höjd: 30 cm
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5082 Takarmatur
Glaskupa / mässing, nutida. Höjd: 55 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5081 Takarmatur
globlampa, glas / metall. Höjd: 63 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4025 Takarmatur
grönpatinerad mässing, 6 ljusarmar, med skärmar i ..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:11
-
4419 Takarmatur
Louis Poulsen, design: Vilhelm Wohlart, "Satellit"..//
Såld: 1.100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5363 Takarmatur
Luxus. Diameter: 45 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5355 Takarmatur
med prismor. Diameter: 33 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:56
-
5353 Takarmatur
med prismor. Diameter: 42 cm
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4343 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 45 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5229 Takarmatur
med prismor. Höjd: 30 cm
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5284 Takarmatur
Metall. Rydéns, Höjd: 60 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4150 Takarmatur
Prismor. Höjd: 55 ca
Såld: 400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4327 Takarmatur
Rokokostil, lövformade prismor. Höjd: ca 100 cm
Såld: 7.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5155 Tallrikar
4 st, Kina. Diameter: 26 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5046 Tallrikar
Ett par, Meissen, genombruten dekor, diameter: 21 cm
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5003 Tallrikar
Kina. Diameter: 23 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
29 april kl 20:36
-
3213 Teckning
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, på..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4229 Teglas
10 st, Finland. Höjd: 8 cm
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5249 Tenn
4 delar. Diameter: 22-31, höjd: 44 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5141 Terrin
Fågel, Italien. Längd: 50 cm, höjd: 24 cm
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5049 Teskedar
12 st, silver, Franska Liljan. Längd: 14,5 ca, vik..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5281 Textilfragment
2 st, Ramade, Sydamerika. Bildmått: 8x15-13x21 cm,..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5199 Tidskrifter
9 st, Derrière le miroir, Maeght 1950-70-tal, 38x2..//
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5044 Tomteterrin
omkring 1900, porslin. Längd: 23 cm, höjd: 14 cm
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5201 Torrnålsetsning
Salvador Dalà (1904-1989), Spanien. Ur "La Vénus a..//
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5288 Torrnålsgravyr
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, num..//
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5351 Torrnålsgravyrer
4 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Vid de ..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5349 Torrnålsgravyrer
Erling Johansson (f. 1934), Sverige. "Vinterstränd..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4220 Träföremål
8 delar, Gösta Israelsson. Faten ca 10x17 cm - 43x..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5387 Trälådor
2 st. Höjd: 30-45 cm
Såld: 250 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5006 Träsnitt
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5124 Väggbonad
Inger af Klercker, 63x100cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:11 -
5241 Vägghylla
1800-tal. Bredd: 60 cm. Djup: 15 cm, höjd: 66 cm, ..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5161 Vägglystrar
Ett par, med prismor. Höjd: 37 cm
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 19:08
-
5407 Väggpendyl
1890-tal. Höjd: 120 cm
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 20:38 -
5424 Väggreliefer
2 st, Willi Fischer (1925-2019), Sverige. Keramik,..//
UTGICK
Auktionen avslutades
29 april kl 18:49
-
4142 Väggskulptur
David Wretling (1901-1986), Sverige. Terrakotta, m..//
Såld: 300 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5138 Väggur
Denier, metall, Louis XVI-stil, 43x20 cm, nyckel
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5231 Värja
Fäderneslandet. Längd: 94 cm
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5232 Värja
längd: 99 cm
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5265 Vas
Kina, Blåvit. Höjd: 17 cm
Såld: 7.400 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5385 Vas
konstglas, Signerad. Höjd: 30 cm
Såld: 100 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
4399 Vas
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Tröja, Rörstrand..//
Såld: 150 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5414 Vas
silver, Gillgren+ servettring. Längd: 4 cm, höjd: ..//
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
4201 Vinglas
21 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverig..//
Såld: 2.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5146 Vinglas
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5151 Ytterfoder
5 delar, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavs..//
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5320 Ytterfoder
Kina, nutida. Diameter: 26 cm, höjd: 23 cm
Såld: 350 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024
-
5317 Ytterfoder
med hänklar, Kina, porslin. Diameter: 16,5. Höjd: ..//
Såld: 900 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5322 Ytterfoder
omkring 1900, Rörstrand, Tre kronor. Diameter: 28 ..//
Såld: 1.800 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024 -
5316 Ytterfoder med..
2 delar, Kina. Diameter: 28 cm, höjd: 24 cm
Såld: 1.700 kr
SÃ¥ldes den 29 april 2024